Suszenie grzybów

Suszenie grzybów Nie wszystkie grzyby jadalne nadają się do suszenia. Na przykład kurki, kanie, gąski, rydze dają susz mało aromatyczny, twardy i łykowaty z tego względu są mało przydatne do suszenia.
Do suszenia nie nadają się również grzyby o zaczerwienionych owocnikach mogą one stać się przyczyną zepsucia całego materiału przeznaczonego na susz.

Najlepsze do suszenia są oczywiście borowiki szlachetne, kozaki czy niezbyt popularne smardze.
Dobrze suszą się również podgrzybki, pieczarki polne. Nie najlepiej do suszenia nadają się maślaki ze względu na śliskość i konieczność ściągania z nich skórki. Co do opieńki miodowej to zdania są podzielone, jedni bardzo chętnie suszą jej kapelusze inni natomiast uważają, że nie nadaje się do suszenia w ogóle. Na skalę przemysłową opieńki się nie suszy.

Grzyby, które mamy suszyć nie myjemy tylko czyścimy bardzo dokładnie na sucho. Można suszyć osobno, kapelusze i korzenie,można też grzyby kroić.Plastry grzybów krojonych do suszenia powinny mieć od 1 do 1,5cm.

Suszyć grzyby możemy na słońcu wcześniej naciągając je na druty czy dratwę zwracając uwagę aby grzyby nie stykały się ze sobą, ponieważ w miejscu styku może dojść do psucia się suszu.Możemy je suszyć również w piekarniku przy temperaturze początkowej ok. 50 C a w końcowej fazie około 70 C. Często też grzyby suszy się na słońcu a potem dosusza w piekarniku.

Susz grzybów suszonych powinien odznaczać się jasną barwą, powinien mieć odpowiedni aromat i kruchość. Susz nieco gorszy gatunkowo możemy przeznaczyć na mączkę grzybowa. W tym celu należy go rozetrzeć lub utłuc u moździerzu. Suszone grzyby lub mączkę grzybową przechowujemy w zamkniętych naczyniach w suchych nie zawilgotniałych miejscach w temperaturze pokojowej.

Grzyby suszone są bardzo cennym produktem w naszej kuchni. nadają się jako przyprawy do wszelkiego rodzaju potraw jak również po namoczeniu w wodzie możemy z nich sporządzać potrawy takie jak ze świeżych grzybów.

W polskiej kuchni trudno sobie wyobrazić świąteczny żurek czy bigos bez dodania grzybów często właśnie suszonych.