Grzyby jadalne

Grzyby jadalne Z około 3000 grzybów rosnących w Polsce tylko 10% uważa się za jadalne czyli tylko 300, a tych tylko 10% za dopuszczone urzędowo do przerobu.
Grzyb formalnie uważany za jadalny nie zawsze nadaje się do spożycia, może mieć bardzo zły zapach lub smak co dyskwalifikuje go jako grzyba jadalnego.

Duże znaczenie ma też kraj lub region w którym dane grzyby są zbierane. w niektórych regionach grzyby uważane za całkowicie nieprzydatne do spożycia w innych będą uważane za przysmaki.

W różnych krajach istnieją różne katalogi grzybów i in formacje w nich zawarte też znacząco się różnią co do ilości grzybów uznanych urzędowo za dopuszczone.

Zbieracze mniej znający się na grzybach za jadalne uważają te grzyby, które pod kapeluszem nie mają blaszek,nie jest to teoria prawdziwa lecz ze względu na bezpieczeństwo można początkującym grzybiarzom ją polecić ponieważ najwięcej grzybów śmiertelnie trujących znajduje wśród tych z blaszką pod kapeluszem.

Wykaz grzybów dopuszczonych do obrotu na podstawie Rozporządzenia
ministra Zdrowia z 15 kwietnia 2004r.

Borowik szlachetny
Koźlarz babka
Koźlarz grabowy
Koźlarz czerwony
Maślak pstry
Maślak sitarz
Maślak ziarnisty
Maślak zwyczajny
Maślak żółty
Piaskowiec kasztanowaty
Piaskowiec modrzak
Podgrzybek brunatny
Podgrzybek zajączek
Podgrzybek złotawy
Czubajka kania
Gąska zielona
Kolczak obłączasty
Lejkowiec dęty
Lejkówka wonna
Mleczaj rydz
Mleczaj smaczny
Opieńki
Pieczarka dwuzarodnikowa
Pieczarka lśniąca
Pieczarka ogrodowa
Pieczarka polna
Pieczarka szlachetna
Pieczarka zaroślowa
Pieprznik jadalny kurka
Płachetka kołpakowata
Twardzioszek przydrożny
Boczniak ostrygowaty
Twardziak
Łuskwiak nameko
Pochwiak pochwiasty
Trufla letnia
Trufla zimowa
Trufla czarnozarodnikowa
Trzęsak morszczynowaty
Ucho bzowe
Uszak gęstowłosy

Podana wyżej lista jest rozporządzeniem formalnym i niektóre zawarte tu nazwy są dla przeciętnego grzybiarza zupełnie egzotyczne i wiele wymienionych tu grzybów jest rzadko albo wcale nie zbierana.

Niektórych grzybów tutaj nie ma a ludzie je zbierają i spożywają. Przykładem może być olszówka, którą jedni chętnie zbierają i jedzą a inni uważają za grzyb trujący.Ale myślę że zgodnie z zasadą co niepewne to niejadalne nie powinniśmy jej zbierać.

W Polsce do najbardziej popularnych i najczęściej zbieranych przez grzybiarzy grzybów należą:borowik szlachetny, borowik kasztanowy, podgrzybek zajączek, podgrzybek złotawy,koźlarz czerwony, koźlarz babka, maślak żółty, maślak zwyczajny,koźlarz grabowy, koźlarz pomarańczowy, koźlarz świerkowy, koźlarz sosnowy, opieńka miodowa,
pieprznik jadalny czyli kurka,

Galeria: grzyby jadalne